Zamek Piastowski w Raciborzu

Zamek w Raciborzu powstał na miejscu dawnego grodu, wzmiankowanego w 1108 r. w związku z zajęciem go przez wojska księcia Bolesława Krzywoustego. Gród stał się później siedzibą polskiego kasztelana, a w II poł. XII wieku księcia Mieszka IV Laskonogiego, twórcy księstwa opolsko-raciborskiego, dzielnicowego władcy Polski. W XIII wieku na miejscu grodu powstał murowany zamek z gotycką kaplicą p.w. św. Tomasza Becketa. Na przestrzeni dziejów zamek należał do polskich Piastów, czeskich Przemyślidów, cesarza, polskich Wazów i różnych rodów szlacheckich, zaś od I poł. XIX w. do 1945 r. do rodziny von Ratibor.

W 1945 r. zamek uniknął zniszczeń wojennych. Później jednak popadł w ruinę. Oddany do użytku w 2012 r. po gruntownej odbudowie, przeprowadzonej przy współudziale finansowym Unii Europejskiej oraz Powiatu Raciborskiego. W domu książęcym urządzono wystawy. Zamek organizuje szereg imprez plenerowych.

 
Zamek Piastowski w Raciborzu

Emitentem niniejszego banknotu jest Powiat Raciborski, którego Starostą jest Pan Grzegorz Swoboda. W swej obecnej strukturze składa się on z 3 gmin miejskich: Krzanowice, Kuźnia Raciborska, Racibórz oraz 4 gmin wiejskich: Kornowac, Krzyżanowice, Nędza, Pietrowice Wielkie i Rudnik.

Atrakcyjne położenie powiatu raciborskiego oraz bogactwo naturalne i historyczne sprawiają, że zarówno pasjonat historii jak i miłośnik obcowania z naturą odnajdą tu z pewnością coś dla siebie. Każdego zachwycą urokliwe krajobrazy leśne. Bliskość Republiki Czeskiej powoduje, że krzyżują się tu wpływy różnych kultur, a na atrakcyjność turystyczną wpływa dodatnio przygraniczne położenie u północnych wrót Bramy Morawskiej.

Powiat Raciborski wraz z powiatami i gminami Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego tworzy markę turystyczną „Kraina Górnej Odry”.

 
Logo powiatu raciborskiego